www.hardware98.comشما وارد نشده ايد.

کلامی از مدیر

هدف این سایت کسب درآمد نیست !، قصد ما ایجاد مکانی برای تبادل اطلاعات در زمینه آی تی بین کاربران است. برای استفاده از تمام امکانات سایت عضو شوید.

با تشکر مهدی رفیعی.

جهت راهنمایی در تلگرام @mehdirafii

مرکز آموزش و تعمیرات کامپیوتر

منبع تغذیه ولتاژ D.C

امتیاز کاربران

منبع ولتاژ DC :

                                             

یکمنبع تغذیه، دستگاهی است برای تأمين انرژي الکتريکي براي يک يا چندبار مصرفی.

معمولا ویژگی‌های مشخص منبع تغذيه عبارتند از                  :

·         مقدار ولتاژ و جریانی که می‌تواند براي بار خود تامين کند.

·         چگونه ولتاژ خروجی و یا جریان آن زير خط‌هاي مختلف و شرايط بار، پايدار است       .

منابع تغذیه DCدارای خروجی متغیر يا ثابت ميباشند. بدين معني که در خروجي ثابت سيگنال DC با دامنه و جریان ثابت (مثلا۵V/۳A) بدست می آید اما در خروجی متغير ميزان جريان يا ولتاژ در بازه اي متغير بوده و توسط پيچي مقدار مطلوب حاصل ميگردد. مانند منبع تغذيه متغير  ۰-۳۰V/۰-۳A

بسته به تعداد کانال های خروجی به منابع تغذیه DCآزمایشگاهی، تک کانال و دوبل تراکینگ( دو كانال متغير) مي گويند.

:بلوک دیاگرام کلی یک منبع تغذيه DC به صورت زیر می باشد

دستگاه تعویض چیپ چیست و چه کاربردی دارد ؟

امتیاز کاربران

دستگاه تعویض چیپ چیست و چه کاربردی دارد ؟

از مواردی که نیاز به تعمیرات در آنها وجود دارد، تعمیرات مادربرد (motherboard) بوده، که تعویض چیپ روی مین برد (mainboard) یکی از اعمالی است که بسیاری از تعمیرکارها حین تعمیر نوت بوک و آموزش با آن مواجه میشوند.
استفاده از ابزارهای معمولی برای تعویض و ریبال کردن چیپ مثل هیتر و دستگاه IR در بیشتر موارد منجر به خسارتهای غیرقابل جبران میشود که شامل ذوب شدن قطعات، تاب برداشتن مادربورد، سوختن چیپ و قطعات الکترونیکی اطراف آن است. برای جلوگیری از این خسارت ها از دستگاه های پیشرفته ی تعویض چیپ به نام BGA استفاده میشود.

آموزش کار با دستگاه بی جی ای ماشین (BGA Machine)

BGA مخفف Ball Grid Array است. چیپ های CPU و گرافیک BGA به دلیل داشتن پایه های منظم توپ قلع به این نام خوانده میشوند. به دلیل دقت و ظرافت طراحی چیپ ها حساسیت کار بر روی آن ها زیاد است، به همین دلیل نمیتوان چیپ ها را با روش های سنتی لحیم کاری یا روش سشوار صنعتی و یا IR تعمیر و تعویض کرد.
مقدار حرارت لازم که بتوان چیپ را جابجا کرد و زمان دقیق حرارت دهی برای هر مین بورد بر حسب تعداد و جنس لایه های تشکیل دهنده متفاوت است. کارخانه ی سازنده مادربرد حداکثر مقدار حرارتی که به قطعه وارد شود تا به آن آسیبی نرسد و زمان حرارت دادن را در کنار محصول ضمیمه میکند. بدلیل اهمیت زیاد میزان دقیق حرارت دهی برای تعویض چیپ و وارد نشدن حرارت مضر به قطعات مجاور از ماشین های BGA استفاده میشود.
آموزش تعمیر مادربورد و انواع مشکلاتی که ممکن است برای چیپ ها بر روی مادربرد پیش بیاید:

 • عدم اتصال درست پایه های چیپ به مادر برد که در بین تعمیرکاران به لحیم سردی معروف است. به مرور زمان و تغییرات حرارتی بوجود آمده به چیپ ممکن است این پایه ها بدرستی در جایگاه خود قرار نگیرند و اتصالشان به منفذ برد قطع شود.

Resolte: برای رفع این مشکل باید دستگاه BGA حرارت مورد نظر را به طور دقیق و هدایت شده به چیپ مورد نظر وارد کند تا پایه های قلع با ذوب شدن دوباره در جای اصلی خود قرار بگیرند.

 • عدم اتصال کامل یا جدا شدن تعدادی از پایه ها، در این مورد یک یا چند پایه به طور کامل از جایگاهشان برای اتصال به برد جدا میشوند و به اصطلاح شکسته میشوند.

Reball: همان طور که مشخص است، تعویض و بازسازی مجدد پایه ها مشکل ترین بخش کار است، در واقع ارزش کار با ماشین BGA مشخص میشود. در مرحله ی یادگیری ریبال کردن باید از دستگاه بی جی ای و روش دستی لحیم استفاده شود.دستگاه BGA مانند روش قبل حرارت موردنظر را به چیپ وارد کرده و سپس با دقت از روی مادربرد برداشته میشود.بعد از این مرحله باید قسمت محل اتصال مادربرد و چیپ از بقایای پایه های قبلی پاک شود. در این روش بعد از پاک کردن سطح اتصال را با خمیر amtech اغشته میکنیم که وظیفه ی نگه داشتن توپهای قلع را دارند.شابلون مربوط به نقشه ی اختصاصی چیپ موردنظر را بر روی قطعه قرار میدهیم و توپهای ریز قلع بر روی آن ریخته میشود، توپها غلطیده و در سوراخهای خالی شابلون قرار میگیرند، به این ترتیب چیپ موردنظر پایه های خود را بازمیابد.
برای تثبیت توپهای قلع از سشوار استفاده میشود، حالا یه چیپ سالم داریم که دوباره باید توسط دستگاه BGA در روی مادربورد با حرارت مناسب قرار گیرد، قبل از این محل اتصال چیپ روی مادربرد نیز باید توسط خمیر amtech آغشته شود.

 • خرابی کامل و یا به اصطلاح سوختن چیپ، این خرابی ممکن است مربوط به ضربه، حرارت زیاد، نوسانات برق یا غیره باشد، که تنها راه حل آن برداشتن چیپ سوخته و قرار دادن یک قطعه جدید است.

Rework: دستگاه BGA حرارت وارد میکند چیپ خراب برداشته میشود، محل اتصال تمیز میشود و در نهایت چیپ سالم بر روی مادربرد نصب میشود.
فاصله ی سری دستگاه BGA و چیپ معمولا 3 میلیمتر میباشد. دستگاه در حین عملیات تعویض چیپ نباید لرزش داشته باشد.

انواع مدلهای دستگاه بی جی ای ماشین(BGA machine)

 • آموزش دستگاه تعویض چیپ (BGA) تمام اتوماتیک ZM-R6200

این دستگاه به صورت اتوماتیک عمل کرده و با بهره مندی از وکیوم مرکزی و دوربین دو کانونه و بازوی کاملا برقی میتواند با سهولت و دقت بالا اقدام به تعویض چیپ نماید. این دستگاه دارای دو هیتر گرمایشی بالا و پایین، کاملا قابل برنامه ریزی حرارتی و یک صفحه پری هیت از جنس سرامیک و صفحه تاچ، تنظیم کننده شدت باد هیتر بالا (air flow adjust) به همراه لیزر بوده و میتواند با کمترین زمان و بالاترین دقت ممکن تمامی چیپ های بردهای الکترونیکی را تعویض نماید.
 

 • آموزش دستگاه تعویض چیپ (BGA) نیمه اتوماتیک ZM-R6000

این دستگاه دارای دو هیتر گرمایشی بالا و پایین کاملا قابل برنامه ریزی حرارتی و یک صفحه ی پری هیت از جنس شیشه نشکن و قابلیت کنترل توسط کامپیوتر و لپ تاپ، تنظیم کننده ی هیتر بالا (air flow adjust) وکیوم برقی به همراه لیزر بوده و به وسیله قابلیت وکیوم مرکزی و دوربین میتواند با کمترین زمان و بالاترین دقت ممکن تمامی چیپ های بردهای موبایل، تبلت، کامپیوتر، لپ تاپ، Xbox و... را تعویض نماید.
 

 • آموزش دستگاه تعویض چیپ ZM-R5860

این دستگاه یکی از پرفروش ترین و محبوبترین دستگاه تعویض چیپ بین تعمیرکارها محسوب میشود و در دو مدل دوربین دار و فاقد دوربین ارائه میشوند. این دستگاه دارای دو هیتر گرمایشی بالا و پایین، کاملا قابل برنامه ریزی حرارتی و یک صفحه سرامیکی و صفحهی نمایش لمسی، تنظیم کننده شدت باد هیتر بالا (air flow adjust)، وکیوم برقی به همراه لیزر بوده و میتواند با کمترین زمان و بالاترین دقت ممکن تمامی چیپ های بردهای صنعتی، تبلت، کامپیوتر، لپ تاپ و ایکس باکس را تعویض نماید.

ماشین آلات تعویض چیپ (BGA machine) دارای چند دسته بندی کلی

 1. ساده(کاملا دستی) فقط دارای تنظیم حرارت از بالا و پایین
 2. ساده و دارای چندین حافظه جهت نگه داری اطلاعات درمورد میزان حرارت از بالا و پایین
 3. مدل قدیمی دستگاهای BGA اغلب مشکل کالیبره حرارتی دارند و بدلیل دقت و حساسیت حرارتهای مورد نیاز راندمان مطلوب ندارند.
 4. دارای منحنی حرارتی و حافظه های مختلف جهت نگه داری انواع نمودار حرارتی برای چیپ ها و مادربوردهای مختلف و پایان کار اتوماتیک اما باز هم ساده
 5. دارای بازو و ابزار خاصی برای قرار دادن چیپ BGA در مکان درست روی مادربرد بصورت اتوماتیک
 6. بعضی دارای دو منطقه ی حرارتی و بعضی دارای سه منطقه ی حرارتی برای اطمینان از بهترین حالت لحیم کاری
 7. بعضی دارای دوربین و مانیتور جهت کنترل دید بهتر در حین عملیات تعویض چیپ، بعضی امکان اتصال را دارند و در صورت تمایل مانیتور و دوربین را نصب میکنیم.

اشتباه رایج به هنگام کار با دستگاه بی جی ای ماشین (BGA machine)

آسیب پد در حین پروسه ی حذف BGA

تعمیر پد BGA آسیب دیده بسیار وقت گیر است ،میتوانیم از پد جایگزین استفاده کنیم.

آموزش ناکافی اپراتور

تکنسین کار با BGA باید بطور کامل آموزش دیده و مهارتهای خود را با تمرین توسعه بدهد.

انتخاب تجهیزات نامناسب

برای rework بی جی ای تجهیزات مورد استفاده باید دارای انعطاف پذیری، قابلیت حفظ و قابل پیش بینی باشند. این شامل سنسور حرارتی حلقه بسته است که گرما را بعنوان فرآیند نیاز کنترل میکند و محصول را برای برداشتن و جایگزینی اداره میکند.

آماده سازی مادربرد و دستگاه Bga Machine

دستگاه بی جی ای ماشین برای برداشتن چیپ های مین بردها و قراردان چیپ نو کارایی دارد. در آموزش تعمیر لپ تاپ، آموزش تعمیر کنسول بازی، آموزش مهندسی معکوس، آموزش تعمیر تبلت، آموزش تعمیر بردهای صنعتی و آموزش تعمیر ایسیو این دستگاه برای برداشتن چیپ ها لازم است. هر چه دستگاه حالت اتوماتیک و پیشرفته تری داشته باشد میتواند عملکرد خوبی در تعویض داشت.

قبل از حرارت دادن به BGA باید نکات زیر را رعایت کرد

 • رطوبت دستگاه BGA باید گرفته شود.
 • حذف یا حفاظت از قطعات حساس به حرارت در نزدیکی چیپ برای جلوگیری از آسیب و یا ذوب شدن غیر عمدی قطعات الزامی است.
 • خمیر لحیم کاری استنسیل ومواد شیمیایی و آلیاژها دقیق انتخاب شوند.

قبل از چرخه دوباره همه چیز را چک کرده شامل یک ارزیابی دقیق از چیزهایی مانند اندازه توپ لحیم، آسیب ماسک لحیم کاری و پد گمشده و یا آلوده در محل PCB است.

آسیب حرارتی های ناخواسته دستگاه بی جی ای ماشین

ذوب شدن قطعات مجاور یا آسیب دیدن آنها نتیجه اکسیداسیون، خیس کردن پد، آب شدن پایه های قطعات مجاور و چیپ های دیگر است.
تکنسین باید به طور مداوم از تأثیر حرارت و هدف دستگاه BGA آگاه باشد و بداند که چگونه به دیگر اجزای مجاور آسیب نرسد، هدف این است که رفتن حرارت فراتر از جزء BGA به حداقل برسد.

بازرسی ناکافی پس از قرار دادن قطعه در بی جی ای ماشین

اجتناب از شش اشتباه رایج در استفاده از BGA بهترین راه برای اطمینان از روند موفق، بازده بالاتر و کاهش هزینه در تعمیرات و تعویض چیپ ها و آموزش و یادگیری سریعتر است.
با دستگاه آی آر بی جی ای ماشین نیز میتوان چیپ هایی که روی مادربردهای پلی استیشن، ایکس باکس که بصورت BGA موجود است را ریبال و تعویض کرد. همچنین در تعمیر روترها، مادربرهای سرور، تعمیرات بردهای صنعتی، تعمیرات روتر، تعمیر تبلت، تعمیرات کارت گرافیک، تعمیر مانیتور، تعمیرات تلویزیون، تعمیرات بردهای پزشکی حرفه ای، تعمیر ایسیو خودرو و خیلی دیگر از مین بردهایی که این چیپ ها را بعنوان پردازنده استفاده میکنند تعمیر کرد. برای اینکه بتوانید تمرکز بهتری برای برداشتن و جازدن آی سی ها و چیپ ها داشته باشید روی بردهای خراب و معیوب با رعایت اینکه به دستگاه BGA Machine خود آسیبی نرسانید تمرین کنید.

نحوه کار با مولتی متر

امتیاز کاربران

مولتی متر چیست ؟

مولتی متر اتوماتیک

مولتی متر همون دستگاهیه که باهاش، ولتاژ، آمپر، مقاومت و … رو اندازه گیری می کنن” و البته کاربردهای دیگری مثل تست سلامت قطعات الکترونیکی یا تست برقراری اتصال و یا تست صحیح بودن عمل لحیم کاری را بررسی می کنند.
بعضی ها به این دستگاه ولت متر، بعضی ها اهم متر و بعضی ها آمپر متر هم می گویند. ولی از آنجایی که دستگاههای جدید پیشرفته تر شده اند و همه این قابلیت ها را با هم دارند، پس اسم مولتی متر برای این دستگاه صحیح تر است.
مولتی مترها در دو نوع آنالوگ (عقربه ای) و دیجیتال موجودند. که البته نوع آنالوگ آن در مسیر پیوستن به تاریخ است و ما هم در این آموزش در مورد مولتی مترهای آنالوگ صحبتی نخواهیم کرد.
مولتی مترهای دیجیتال خود به دو دسته معمولی و اتوماتیک تقسیم می شوند که مولتی مترهای اتوماتیک، قیمتی چند برابر مولتی مترهای معمولی دارند.
“مولتی مترهای دیجیتال اتوماتیک” امکان اندازه گیری موارد اضافه تری مثل، اندازه گیری جریان متناوب (AC)، فرکانس، دما و… را دارند، در ضمن اُتو رنجAuto Range  هستند و نیازی به انتخاب رنج بصورت دستی ندارند. تصویر یک “مولتی متر دیجیتال اتوماتیک” را در پایین مشاهده می کنید. البته از آنجایی که قیمت این مولتی مترها بالاست، ما آموزشمان را بر مبنای مولتی مترهای ساده پی میگیریم. ولی روش کلی کار همه مولتی مترهای دیجیتال شبیه یکدیگر است.

 

آموزش کار با مولتی متر دیجیتال ساده:

از آنجایی که قیمت “مولتی متر دیجیتال ساده” پایین است (چیزی بین ۲۵ تا ۵۰ هزار تومان) و امکان تهیه آن برای بسیاری از کاربران امکان پذیر است، به آموزش کار با مولتی متر های ساده می پردازیم. در تصویر زیر یک مولتی متر دیجیتالی ساده (معمولی) را مشاهده می کنید.

ابتدا به بررسی ترمینال های ورودی مولتی متر که محل اتصال پراب ها به مولتی متر هستند می پردازیم. معمولاً ۲ یا ۳ و گاهی ۴ ترمینال ورودی روی مولتی مترها قرار دارد. مثلاً در مولتی متر پایین ۳ ترمینال ورودی وجود دارد که با مقادیر VΩmA و COM و ۱۰A مشخص شده است.

آموزش کار با مولتی متر

 • یکی از ترمینال ها (پایین ترین ترمینال) که با علامت COM مشخص شده، به معنای پایه مشترک (منفی) است و در همه اندازه گیری ها باید پراب مشکی رنگ به این ترمینال متصل باشد.
 • ترمینال بعدی (ترمینال وسط) با علامت VΩmA مشخص شده و وقتی می خواهید، ولتاژ،اهم (مقاومت) و جریان های کوچک در حد میلی آمپر را اندازه گیری کنید، باید پراب قرمز رنگ را به این ترمینال متصل کنید.
 • ترمینال سوم با علامت ۱۰A مشخص شده است. وقتی می خواهید جریان های نسبتاً بزرگی در حد ۵۰۰ میلی آمپر تا ۱۰ آمپر را اندازه گیری کنید، باید پراب قرمز رنگ را از ترمینال VΩmA جدا کنید و به ترمینال سوم یعنی ۱۰A وصل کنید. توجه داشته باشید که مولتی متر بالا فقط قابلیت اندازه گیری، جریان DC (مستقیم) را دارد و نمی تواند جریان های متناوب را اندازه گیری کند.
  حداکثر جریانی که مولتی متر بالا می تواند اندازه گیری کند، ۱۰ آمپر است و اگر جریانی بیشتر از این از دستگاه عبور کند، دستگاه خواهد سوخت.

اکنون به معرفی قسمت های مختلف کلید سلکتوری می پردازیم.
به کلیدی که در وسط مولتی متر قرار گرفته و قابلیت چرخش دارد، کلید سلکتوری می گوییم. با چرخاندن این کلید سلکتوری می توانید انتخاب کنید که قصد اندازه گیری چه کمیتی را دارید. در تصویر زیر، رنج کمیت های مختلف مشخص شده است.

روش کار با ولت متر

البته اگر دستگاه شما با مولتی متر بالا فرق دارد، کافیست این علائم اختصاری را بدانید تا بتوانید با هر مولتی متری کار کنید.

علامت اختصاری ولتاژ ثابت متناوب

سوال: فرق ولتاژ ثابت و ولتاژ متغییر چیست؟ ولتاژی که باتری ها تولید می کنند ولتاژ ثابت و ولتاژ برق شهر که از پریزهای برق گرفته می شود، ولتاژ متناوب است.

روش اندازه گیری ولتاژ ثابت با ولت متر:

کلید سلکتوری روی مولتی متر را آنقدر بچرخانید که روی محدوده ولتاژ ثابت قرار گیرد. از آنجایی که قصد داریم تا ولتاژ یک باتری کوچک را اندازه گیری کنیم پس باید کلید سلکتوری روی مقدار ۲۰ قرار گیرد (البته می توانید کلید سلکتوری را روی ۲۰۰۰m هم قرار دهید.)

روش کار با ولت متر

همانطور که می بینید پراب قرمز رنگ به ترمینال VΩmA و پراب مشکی به ترمینال COM وصل شده. آنگاه در سمت دیگر پراب قرمز رنگ را به قطب مثبت باتری و پراب مشکی رنگ را به قطب منفی وصل کرده ایم و عدد ۱٫۵ روی نمایشگر مولتی متر نشان داده شده است. اگر جای پراب قرمز و مشکی را در باتری جابجا وصل کنید، عدد ۱٫۵- (منفی) نمایش داده می شود.

نکته: جهت اندازه گیری ولتاژ همیشه بایستی ولت متر را به صورت موازی در مدار قرار دهید. فرضاً اگر قصد دارید ولتاژ روی یک مقاومت الکترونیکی را اندازه گیری کنید، کافیست در حالتی که برق به آن مدار وصل است، پراب های ولت متر را روی ۲ پایه مقاومت الکترونیکی قرار دهید تا ولتاژ روی مقاومت به شما نشان داده شود.

توجه: حتماً زمانی که دارید ولتاژ یک عنصر الکترونیکی را روی یک مدار اندازه گیری می کنید، بایستی برق آن مدار وصل باشد.

روش اندازه گیری جریان با آمپر متر:

فرض کنید که در مدار زیر، قصد داریم که جریان عبوری از این ال ای دی های خطی را اندازه گیری کنیم. در این مدار ۳ ال ای دی خطی تختِ یک متری قرار گرفته است.

روش سری کردن ال ای دی خطی تخت

کلید سلکتوری را آنقدر بچرخانید تا به محدوده جریان ثابت برسد. فرض می کنیم که نمی دانیم این مدار چه جریانی می کشد، پس کلید سلکتوری را روی بالاترین مقدار یعنی ۱۰ قرار می دهیم و پراب قرمز رنگ را به ۱۰A متصل می کنیم در صورتی که اعداد نامفهمومی (مثل ۱ یا ۰) در صفحه نمایش ظاهر شود، یعنی رنج جریان را بیش از حد بالا در نظر گرفته اید، آنگاه باید کلید سلکتوری را روی گزینه های دیگری مثل ۲۰۰m یا ۲۰m قرار دهید و پراب قرمز رنگ را هم به ترمینال ورودی VΩmA وصل کنید.
از آنجایی که آمپرمتر بصورت سری در مدار قرار می گیرد، پس سیم مثبت ورودی به مصرف کننده ها را قطع می کنیم و آمپرمتر را با ال ای دی ها سری می کنیم، مانند تصویر زیر:

روش کار با آمپرمتر

نکته: آمپر متر همیشه بصورت سری در مدار قرار می گیرد.

توجه : در صورتی که مولتی متر بصورت صحیح در مدار گیرد، ال ای دی های خطی در مدار بالا روشن می شوند. و مقدار جریان عبوری در صفحه نمایش نشان داده می شود.

روش اندازه گیری مقاومت با اهم متر:

این بار قصد اندازه گیری مقدار یک مقاومت را داریم. پس پراب قرمز رنگ را از ترمینال قبلی خارج می کنیم و به ترمینال VΩmA متصل می کنیم. پراب مشکی رنگ هم طبق صحبت های قبلی همیشه باید به ترمینال COM متصل باشد. آنگاه کلید سلکتوری را آنقدر بچرخانید تا به محدوده اندازه گیری مقاومت برسد. از آنجایی که نمی دانیم اندازه این مقاومت چند اهم است، پس از بالاترین مقدار شروع می کنیم، در صورتی که اعداد نامفهومی در صفحه نمایش نشان داده شد، کلید سلکتوری را روی مقادیر کمتر قرار می دهیم.

سپس پراب های مشکی و قرمز رنگ را به دو سر مقاومت وصل کنید. مانند تصویر زیر

روش کار با اهم متر

ھنگام خواندن مقدار مقاومت به نكات زیر توجه كنید:
در مولتی متر ۳ حرف اختصاری وجود دارد که عبارتند از m , K , M
m معنای میلی است یعنی عدد نمایش داده شده باید در ۰/۰۰۱ ضرب شود.
K به معنای کیلو است یعنی عدد نمایش داده شده باید در ۱۰۰۰ ضرب شود.
M به معنای مگا است یعنی عدد نمایش داده شده باید در ۱۰۰۰۰۰۰ ضرب شود.

از آنجایی که در تصویر بالا، کلید سلکتوری روی مقدار ۲۰۰۰k قرار گرفته است و حرف اختصاری k، مخفف کیلو است، پس عدد نمایش داده شده (۳۹۰) را باید در ۱۰۰۰ ضرب کنیم. در این صورت مقدار ۳۹۰۰۰۰ بدست می آید. یعنی این مقاومت ۳۹۰ هزار اهم است.

نکته: مقاومت بصورت موازی در مدار قرار می گیرد و قبل از اندازه گیری مقاومت یک عنصر باید برق مدار را قطع کنید تا نتیجه بدست آمده صحیح باشد.

رنج بیزر (بازر):

از آنجایی که دانستن این بخش خیلی به درد یک برقکار می خورد، بد نیست که این مورد را هم یاد بگیرید. زیرا برای پیدا کردن سیم های تلفن و آیفون در برق ساختمان خیلی به کارتان می آید.
روی بیشتر مولتی مترها گزینه ای هست که علامت یک زنگ یا یک بلندگو درج شده که در تصویر بالا آن را با محدوده رنج بیزر مشخص کرده ایم.
فرض کنید که داخل یک لوله برق ۱۰ رشته سیم وجود دارد که همه آنها همرنگ هستند، و شما می خواهید از بین این ۱۰ رشته سیم، دو تا از آنها را مشخص کنید، کاری که می کنید این است که از یک سمت، سر آن دو سیم را لخت می کنید و به هم اتصال می دهید و از سمت دیگر مولتی متر را روی حالت بیزر قرار میدهید و پراب ها را به صورت ۲ به ۲ و تصادفی روی تمام سیم ها تست می کنید. هر جا که مولتی متر به صدا درآمد، یعنی آن دو رشته سیم همان دو رشته سیمی هستند که از سمت دیگر به هم متصل شده اند.

برگرفته از سایت http://amoozesh-bargh.ir

آشنایی با قطعات کامپیوتر

امتیاز کاربران

آشنایی با قطعات کامپیوتر به زبان ساده

در این مقاله با ما قصد داریم شمارا با اجزای و قطعات کامپیوتر آشنا کنیم . ابتدا کامپیوتر از سه بخش تشکیل شده که هر کدام  در ادامه مطلب توضیح داده می شود.

1.سخت افزار

2.نرم افزار

3.میان افزار

 

1.سخت افزار:  شامل اجزاي فيزيكي كامپيوتر است و وظايف محول شده به كامپيوتر مانند ورود، پردازش، ذخيره و ارائة اطلاعات را انجام مي‌دهد. مشخصه قسمت سخت‌افزار، قابل لمس يا مشاهده بودن آن است، از اين‌رو هر جزئي از كامپيوتر كه ديده مي‌شود، جزو سخت‌افزار به حساب مي‌آيد.

 

2.نرم افزار: نرم‌افزار‏‏ به برنامه‌هاي كامپيوتري گفته مي‌شود كه مجموعه‌اي از دستورعمل‌هاي قابل اجرا توسط كامپيوتر است و عمليات سخت‌افزاري را هدايت و مديريت مي‌نمايد.

 

3.میان افزار: برای مدیریت هر سخت افزار نیازمند یک سیستم مدیریتی هستیم که توانایی مدیریت و زمانبندی اجرا و کنترل فرآیندها و پردازش ها را داشته باشد. در مدل های پیشرفته (مانند انواع کامپیوتر، برخی از مدل های گوشی موبایل) نام این سیستم مدیریتی سیستم عامل و در مدل های ساده تر (مانند انواع پخش کننده موسیقی، انواع ساده گوشی موبایل) نام آن Firmware یا به عبارتی، میان افزار است.

مادر برد: یک صفحه بزرگ است که روی آن اسلات هایی جهت قرار دادن اجزای مختلف کامپیوتر تعبیه شده. هر قطعه ای که از داخل یا بیرون به کامپیوتر متصل کنید، به نحوی به مادربورد متصل است.

مادر بردها بر اساس شرکت سازنده و تعداد سوکت های cpu دسته بندی می شوند.از این رو برای مثال بیان تقسیم بندی مادر برد (main) براساس سوکت پردازنده شرکت اینتل را خالی از لطف نمی بینم:

مادر بردها براساس سوکت پردازنده اینتل به ترتیب از جدیدترین مدل به این قسم زیر می باشند:

برای سیستم های خانگی:

775 1156 1155 1150

برای سیستم های حرفه ای(server & main game)

1366    سوکت هایی به ترتیب با شماره های پایین تر

پل شمالی یک مدار مجتمع است که مسئول ارتباطات بین رابط CPU، AGP، و حافظه است.بر خلاف پل جنوبی پل شمالی به طور مستقیم به این اجزاء و اعمال مانند "پل" برای تراشه Southbridge به برقراری ارتباط با کنترل CPU، RAM و کارت گرافیک متصل می شوند.برخلاف چیپ جنوبی ،چیپ شمالی به طور مستقیم به اجزا وصل می کند و در حقیقت مانند یک پل برای چیپ جنوبی عمل می کند تا ارتباط پردازنده،رم و کارت گرافیک را کنترل کند.امروزه چیپ شمالی یک تک چیپ است که در بالای اسلات (PCI) است،گرچه امکان دارد کامپیوتر های اولیه تا سه چیپ جداگانه تا چیپ شمالی داشته باشند.

زمانی که پردازنده نیاز به اطلاعات از رم دارد،یک درخواست به کنترلر حافظه چیپ شمالی می فرستد.بعد از این که درخواست رسیده شد،انرا با توجه به مدت زمانی که پردازنده باید صبر کند تا خوانده شود روی اف اس بی (FSB)(front side bus) پاسخ میدهد.همان مادربرد های جدید تر یک چیپ شمالی و چیپ جنوبی جایگزین شده دارند با (IHA).

از انجایی که سازندگان به دنبال افزایش بازده و کاهش قیمت هستند، قصد دارند تا کارکرد چیپ شمالی را به پردازنده و بخش هایی از چیپ جنوبی انتقال دهند انتقال دهند. ابتدا پردازنده های AMD و INTEL NAHLEM کنترلر حافظه را از چیپ شمالی به پردازنده انتقال دادند. بعدها Intel sandy bridge و AMD که پردازش پردازنده را سرعت بخشیدند تمامی اعمال چیپ شمالی به پردازنده مرکزی انتقال یافت.

3 

:RAMوظیفه اصلی رم ها جابجایی اطلاعات است. هرچه سرعت رم بالاتر باشد سرعت کارکرد سیستم شما بیشتر خواهد بود.

انواع مدل رم به همراه ولتاژ و باس آنها

1.SDR           DDR.2

SDR:ولتاژ 3.3 ولت                                              BUS<180

DDR: ولتاژ 2.5 ولت                                      BUS<400

DDR2: ولتاژ 1.8 ولت                                    BUS<1300

DDR3: ولتاژ 1.5 ولت    

DDR4: ولتاژ 1.2 ولت                                    BUS>2800         

برای RAM و CPU هرچقدر ولتاژ پایین تر کارایی بیشتر

برای خرید RAM، BUS مهم است و مهم تر اینکه مادر بورد و پردازنده چه BUS دارند و با BUS رم همخوانی داشته باشد.4

منبع تغذیه POWER :

منبع تغذیه «Power Supply» یکی ازسخت افزاررایانهها به شمار می رود که وظیفه آن تأمین برق مورد نیاز برای کامپیوتر و رساندن جریان برق بهمادربردمی باشد. این قطعه برق شهری را به مقدار برقی که برای یک کامیپوتر لازم است را تبدیل می کند.

برای اینکه همه قطعات به خوبی کار کنند و تداخلی در انجام کار آن ها به وجود نیاید، داشتن یک پاور کامپیوتر از نکات ضروری است تا مشکلی برای قطعات کامپیوتری پیش نیاید.

کامپیوتر های شخصی نیز مانند هر وسیله الکترونیکی جهت کار به منبع تغذیه خاص خود نیاز دارند، منبع تغذیه ای که بتواند ولتاژ های مورد نیاز بخش های داخلی یک کامپیوتر را تامین نماید. همانطوری که می دانید ولتاژهای مورد نیاز یک PC ،ثابت شامل 12V, +5V,+3.3V,+5V,-12V,-5V می باشد. اما در منبع تغذیه کامپیوتر پارامتر متغیری مانند آمپراژ و بالانس توان خروجی نیز وجود دارد.

۱)توان پاور:

یکی از اولین فاکتور ها در خرید پاور توجه به توان آن است که در تامین انرژی مورد نیاز سیستم نقش به سزایی دارد . توان خروجی پاور به دو صورت روی آن ثبت می شود :

الف) توان واقعی ( Real )

ب) توان حداکثر ( Peak )

توان واقعی به توانی اطلاق می شود که پاور بدون تحمل فشار در شرایط عادی قادر به تامین آن است ، اما توان حداکثر در حدود ۱ دقیقه می تواند در این توان فعالیت کند و بعد از آن از کار می افتد در کل حدود ۱۵۰ وات مابین توان واقعی و توان حداکثر تفاوت وجود دارد. به طور مثال پاوری باتوان ۵۸۰ وات دارای توان حداکثر ۷۳۰ وات است و توانایی تحمل بیش از این توان را نخواهد داشت پس همیشه سعی کنید در خرید پاور به میزان توان واقعی آن توجه کنید زیرا به عنوان ملاک قدرت اصلی و واقعی پاور شناخته می شود .

هر POWER برق مورد نیاز سایر قطعات را تامین می کند لذا دارای سوکت برای اتصال به قطعات می باشد.

سوکت 4 پینß تغذیه پردازنده

سوکت 24 پین ß تغذیه مادر بورد

بقیه سوکت ها و اتصالات برای تامین برق سایر قسمت ها از جمله DVD,HARD دکمه خاموش و روشن،پنل جلوی Case

در power های جدید سوکت های 4 پین مخصوص پردازنده به 8 پین تبدیل شده و یک 6 پین هم برای گرافیک های حرفه ای اضافه شده.یعنی به جای یک 4 پین دوتا 4 پین دارد که 8 پین محسوب می شود.

سیم های POWER :

سیم بنفش:پاور استند بای زمانی که سیستم خاموشه باید 5 ولت را تامین کند و برای روشن شدن مادر بورد الزامی است.

سیم سبز:سیم سوئیچ است،زمانی که سیستم روشن نشد اگر این سیم را با سیم مشکی اتصال دهید سیتم روشن می شود

سیم خاکستری: اگر اتصال سیم سبز و مشکی جواب نداد سیم خاکستری را به مشکی اتصال دهید اگر روشن شد یعنی IC اسند بای پاور خراب است.

سیم های قرمز: 5 ولت هستند.

سیم های مشکی: منفی هستند.

سیم های زرد:12 ولت هستند.

سیم های سبز: 5 ولت منفی هستند.

سیم های خاکستری: 3 ولت منفی هستند.

سیم های آبی : 3.3 ولت منفی هستند.

سیم های نارنجی: 3 ولت هستند.

این اطلاعات برای تعمیرات وتست کامل POWER کارایی دارند.

برای تعمیر مادر بورد هم کارایی دارند.

HARD DISK :

برای ذخیره سازی اطلاعات در کامپیوتر می باشد و از یک دیسک آلومینیومی استفاده می کند و اطلاعات به صورت 0 و1 روی آن نوشته می شود.دو نوع HARD داریم که عبارتند از :HDD و SDD

HDD:رسانه دخیره سازی آن دیسک هایی از جنس فرومغناطیس است و اطلاعات روی آن به صورت 0 و1 ذخیره می شود.

نوشتن اطلاعات روی این هارد به وسیله head که روی دیسک قرار می گیرد انجام می شود مثل head گرامافون.

دیسک از شیار و قطاع و سکتورتشکیل شده و محاسبه ظرفیت hard توسط این قطعات انجام می شود.

Head این از hard به ضربه بسیار حساس استضربه به head و سپس به دیسک آسیب می زند و اصطلاحا می گویند بد سکتور شده که به هیچ وجه قابل تعمیر نیست.

محفظه داخلی HARD را معمولا خلا می کنند که کمتر گرم شود و عمر طولانی تری داشته باشد.

زمانی که HARD تق تق کرد به این معنا است که freamware پرانده و یا بدسکتور شده که خیلی شدید هم می تواند باشد.

هوا باعث اصطکاک می شود به همین دلیل محفظه HARD را وکیوم می کنندتا در شرایط خلا باشد.

سرعت: این پارامتر معمولا با بافر سنجیده می شود که 32 مگ بافر و 64 مگ بافر در بازار موجود است.

SDD : رسانه ذخیره سازی آن از جنس فلش مموری است سرعت و قیمت آن از نوع HDD بسیار بیشتر است 6 gig/sec

در این نوع HARD چیزی به نام دیسک وجود ندارد. FLASH HARD هم به آن گفته می شود یعنی از SD یا همان RAM درست شده است.

این مدل HARD تازمانیکه نشکند هیچ اطلاعاتی را از دست نمی دهد و بدسکتور هم نمی شود محدوده ظرفیت این نوع HARD بین 64 گیگ تا 1 ترا است که قیمت HARD یک ترا در بازار تا 5 میلیون تومان می باشد.

سرعت انتقال اطلاعات در آن بسار بالاست و به این خاطر در server استفاده می شود.

نسبت به نوع HDD وزن بسیار کمتری دارد.درموقع خرید بایدپارامتر سرعت چک شود سرعت کپی و رایت روی آن درج شده است.

گرافیک:

یك كارت گرافیك پیشرفته، یك برد مدار چاپی بهمراه حافظه و یك پردازنده اختصاصی است . پردازنده با هدف انجام محاسبات مورد نیاز گرافیكی ، طراحی شده است . اكثر پردازنده های فوق دارای دستورات اختصاصی بوده كه به كمك آنها می توان عملیات گرافیك را انجام داد. كارت گرافیك دارای اسامی متفاوتی نظیر : كارت ویدئو ، برد ویدئو ، برد نمایش ویدئوئی ، برد گرافیك ، آداپتور گرافیك و آداپتور ویدئو است .

انواع کارت گرافیک

سه شرکت NVIDIA و GFORCE,ATI وجود دارد که هسته کارت های گرافیک را تولید می کنند و انواع مختلفی دارند کارت های آن بورد که بر روی مادربورد ها تعبیه می شود و کارت های vGA که به صورت کارت تهیه می شود و به سیستم متصل می شود 

انتخاب کارت گرافیک برای اجرای بازی :

برای بازی از کارتی استفاده کنید که از جی پی یو و حافظه بالایی برخوردار باشد . هر کارت داری یک مقدار حافظه است ، که برای نمایش دادن تصویر بهتر و اجرای بهتر بازی ها به کار می رود . جی پی یو مرکز کارت گرافیک است و تمام کار های تصویر دادن و یا شناسایی تبدیل ها و مانیتور ها را بر عهده دارد و در نهایت به سیستم معرفی می کند. پس به بالا بودن حافظه آن و جی پی یو آن دقت کنید . بعد از آن تعداد خروجی و مدل خروجی آنها است .اگر یک کارت توانایی وصل کردن کابل HDMI را داشته باشد ، به طور همزمان می توانید حداقل 2 مانیتور را به آن وصل و تصویر بگیرید .

کارت گرافیک برای کار گرافیکی و طراحی

برای این کار نیاز به کارتی دارید که فقط جی پی یو آن بالا باشد زیرا در هنگام طراحی در صفحات بزرگ هر چه جی پی یو بیشتر باشد تصویر بزرگتری را می توانید باز کنید . مورد بعدی که برای هر دو کارت گرافیک مهم است داشتن خنک کننده خوب است. خنک کننده ای باشد که درزمان استفاده طولانی مدت کارت گرافیک داغ نشود . بسته به نیاز کارتی انتخاب کنید که با کار شما هم خوانی داشته باشد .

هر کارت گرافیک دارای چیپ پردازشگر تصویر و RAM هایش که به VRAM معروف هستند می باشند که هرچقدر RAM هایش بالاتر باشد باشد حافظه بیشتر وهرچقدر CPU قوی تر باشد قدرت پردازش افزایش می یابد.

RAM های گرافیک از DDR شروع شده و به DDR5 می رسد.

انواع قدیمی گرافیک نوع سوکت و RAM با نوع جدید متفاوت هستند.

سری قدیم:سوکت AGP و RAM هایش از نوع DDR بودند.

سری جدید:سوکت PCI-Experes با RAM های DDR2,DDR3,DDR5 و نوع DDR4 برای گرافیک تا کنون مشاهده نشده است.

برای دیدن اطلاعات کارت گرافیک یا روی خود کارت گرافیک را می بینیم و یا از مسیر زیر:

Desktopàright clickàscreen resulationàadvanced

درمسیر فوق مشخصات دقیق گرافیک نوشته می شود.

فرم ورود

چه کسی آنلاین است؟

ما 107 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

منوی آموزش های سایت

آخرین کاربران عضو شده

آمار بازدید کننده گان سایت ما


امروز16
دیروز48
این هفته119
این ماه1272
مجموع130820

آی پی بازدیدکنندگان : 54.221.145.174
Unknown ? Unknown Wed 26 Jun 2019 11:45 توسعه یافته توسط سایت